Vázizomzat:
- a gerincoszlop extensiója, csigolyánkénti rotációja és funkcionális mobilitása javul
- a fej rotációja könnyebbé válik
- az ízületek, főleg a váll és csípőízület centrál, a helytelen pozíciók csökkennek
- a felső és alsó végtagok jobban és pontosabban épülnek be a támasz és a fogás funkciójába
Az arc és a száj környéke:
- a szopás, rágás és nyelés könnyebbé válik
- a szemmozgások szabaddá (fejfordítás nélkül) és pontosabbá válik
- a hangképzés javul, a beszéd erősödik
- a beszéd könnyebb, az artikuláció tisztább lesz
Légzésfunkció:
- a mellkas kitágul
- a légzés amplitúdója megnő és egyenletessé válik
Vegetatív idegrendszer:
- a bőr vérellátása megnő
- az alvás-ébrenlét ritmusa kiegyensúlyozottá válik
- a húgyhólyag és a bélrendszer irányítási funkciói aktiválódnak
Érzékelés:
- az egyensúlyi reakciók javulnak
- a térbeni érzékelés javul
- a meleg-hideg, hegyes-tompa érzetek felerősödnek és pontosabbak lesznek
- javul a saját test érzékelése
- javul a stereognosia (a tárgyak, formák tapintás után történő felismerése)
- a koncentrációképesség javul, flexibilissé válik és hosszabb időtartamú lesz
Pszichésen:
- a páciens kiegyensúlyozottabbá, elégedettebbé és emocionálisan terhelhetőbbé válik
Sokoldalú beavatkozás
A Vojta terápia gyakorlatilag bármilyen mozgásszervi sérülés esetén, mint alap fizioterápiás módszer alkalmazható, például:
a/a csecsemő központi koordinálási zavara
b/agyi sérülések eredményeként fellépő mozgászavarok (CP)
c/az alsó és felső végtagok perifériás idegsérülése (felső-karfonati sérülések)
d/különböző izombetegségek
e/a gerincoszlop funkcionális korlátozásai (scoliosis)
f/a váll, kar, csípő, láb ortopédiai károsodásai, főleg gyerekkorban
g/a csípő fejlődési rendellenességei (luxációk)
h/a nyelés, légzés és rágás funkcionális zavarai
Ellenjavallott: akut, lázas, gyulladásos megbetegedések, különböző szív-és izombetegségek esetén, illetve terhesség alatt
Hogyan történik: csoportos munka
A Vojta terápia, hogy eredményes legyen, napi rendszerességgel (4 alkalom/nap) ajánlatos elvégezni. Egy alkalom 5 és 20 perc közötti időtartamra korlátozódik. A szülő vagy hozzátartozó fontos szerepet tölt be a fejlesztésben, napi rendszerességgel végzi a gyakorlatokat. Az alapbetegség mellett, a gyakorlatok intenzitása, gyakorisága és pontossága fontos szerepet tölt be a kezelés hatékonyságában és sikerében. Az orvos javaslatára a gyógytornász meghatározza az egyéni programot, és a pácienssel/szülővel együtt kitűzi a terápiás célokat. A terápia technikai elsajátítása a szülő/hozzátartozó által rögtön megkezdődik, hogy az otthoni kezeléseket is el tudják kezdeni és azok pozitív hatása mihamarabb lehetővé váljon. A terápia időtartama alatt, ami hetekre, hónapokra vagy évekre nyúlhat, a gyógytornász a szülők segítségére kell, hogy legyen. A programot, annak gyakoriságát, valamint a terápiás szüneteket a páciens fejlődéséhez kell igazítani.
Gyermek a Vojta terápiában
A reflexlokomóció hatékony, ám a csecsemőnek és a gyermeknek szokatlan és fárasztó. Az aktiválási terápiás állapot a csecsemőknél normális körülmények között sírásban nyilvánul meg. Ez a szülőkben irritációt válthat ki és azt a benyomást kelti, hogy a kezelés fájdalommal jár. A sírás ebben a korban a megfelelő válaszreakció, ami fontos a csecsemő számára, aki így reagál a nem mindennapos reflexlokomóció aktiválására. Általában egy rövid idő elteltével a sírás intenzitásában csökken, valamint szünetekben és rögtön a terápia után meg is szűnik. Nagyobb gyerekeknél, akik verbálisan ki tudják fejezni magukat, a sírás már nem tapasztalható.
A szülő, mint ko-terapeuta
Mint sok más fizioterápiás módszernek, a Vojta terápiának is elvárásai vannak a szülőkkel szemben. Nagyon fontos, hogy a szülők bármilyen felmerülő nehézséget vagy kétséget a terápiával kapcsolatban a terapeutával vagy az orvossal átbeszéljék, megvitassák. Sokaknak segít, ha más szülőkkel beszélgethet, pl. önsegítő csoporton belül (www.vojta.com).
Előnyök: Meggyőző
A Vojta reflexlokomóció közel 50 évi használata bebizonyította a módszer hatékonyságát, főleg a csecsemők fejlődési és motorikus zavaraiban, valamint a gyerekeknél és felnőtteknél, mikor a betegség oka az agy és/vagy a helyváltoztató képesség rendellenessége.
A Vojta terápia előnyei és sajátosságai:
Hatása széleskörű – a terápia az adott idegrendszeri pályákon keresztül a test különböző szintjein hat, a vázizomzattól a belső szerveken keresztül, az idegrendszer legegyszerűbb irányításától egészen az agy legbonyolultabb funkcióiig.
A Vojta-terápia a „természetes mozgást” használja – a mindennapos mozgásgyakorlatok helyett a természetes, veleszületett mozgást aktiválja.
A Vojta terápia tudományosan kutatott és igazolt terápiaforma – a Vojta terápia csecsemőkortól egészen felnőttkorig, világszerte bebizonyította hatékonyságát. A Vojta által megfigyelt reflexmozgások, azoknak hatásai és terápiás sikerei tudományosan többször is kutatva és bizonyítva voltak, még akkor is, ha nem létezik rá nyilvánvaló tanulmány.
A Vojta terápia ideális a gyerekeknek – a Vojta terápia elvégzése után nem szükséges a szülő korrektív beavatkozása és állandó megfigyelése, a gyermek ily módon, szabadon és spontán mozoghat.
A Vojta terápia a többi terápia alapja – a testtartás és mozgás koordinálásának aktiválása a Vojta terápia során, az egyik legfontosabb feltétele bármiféle spontán kommunikációnak. A koncentrációképesség, ami más terápia feltétele, a Vojta terápián keresztül elérhetővé válik, így alapja lehet más terápia sikerének, pl.logopédia, ergoterápia, stb.
A Vojta terápia hatása állandó – a motrikus szint, a mozgásfunkció és a testtartás javulása a központi idegrendszerben a koordináció zavarától függően, egész nap rendelkezésre állhat a terápián keresztül. Ez a változás, mint eredmény, a gyermek önállóságához vezet.
A Vojta terápia akkreditált – a terapeuták, miután sikeresen befejezték tanulmányaikat, a Nemzetközi Vojta Társaság (IVG) által elismert diplomát kapnak. A gyerekek az orvos javaslatára kerülnek be a terápiára.
A Vojta terápia gazdaságos – a szülők elsajátítják a gyakorlatokat a terapeuta irányítása és felügyelete alatt, majd a terápiát otthon is, napi rendszerességgel elvégzik, így az gazdaságossá válik.
Nagyobb érzelmi biztonság
A Vojta terápia segítségével pozitív változást érünk el a fogás koordinálásában, a vertikalizációban, a járásban és a beszédben. Ezáltal a gyerek képessé válik kívánságait kinyilvánítani, szükségleteit jobban kielégíteni. Így a páciensek kevésbé lesznek frusztráltak, magabiztosabbá és elégedettebbé válnak. Nagyobb gyerekek kezelése után gyakran mondják, hogy a mozgások „könnyebbek”. A pozitív élmények a kommunikáció javulásához vezetnek. A szülők testi közelsége, a biztonságérzet, amit a gyermekük felé továbbítanak a Vojta terápia során, megerősítik a gyermek-szülő kapcsolatot és hozzásegítik a gyermeket új tapasztalatok megszerzéséhez.
Forrás és szerzők:
Dr.Friedemann Schulze – gyermekorvos, neurológus és pszichiáter, Erfurt / A Nemzetközi Vojta Társaság (IVG) elnöke
Wolfram Müller – fizioterapeuta, Vojta-oktatóterapeuta, Siegen / A Nemzetközi Vojta Társaság (IVG) alelnöke