Ortopédia újszülött korban 2.rész: a dongaláb
A korábbi cikkünkben leírt sarlólábtól nagyon fontos elkülöníteni egy másik súlyos és gyakori fejlődési rendellenességet, a dongalábat, melynek szaknyelvi elnevezése: pes equinovarus congenitus.
Dongaláb esetében a láb úgynevezett lóláb-állásban rögzült, a bokaízületnél befelé fordul, a lábfej a talp felé görbített. A sarokgumó nem vagy alig tapintható. Az elváltozást az izmok és inak zsugorodása hozza létre és tartja fenn, amely súlyosabb esetben a lábat felépítő csontok helyzetében is eltéréseket okoz.
Az esetek egy részében veleszületett problémáról van szó, máskor méhen belüli téraránytalanság okozhatja:
- A veleszületett esetek egy részében rendszerbetegség illetve szindróma résztünete, ezért érdemes minden egyéb szervrendszert is kivizsgálni. Gyakorisága 1 ‰ körül van, fiú:lány arány 2:1, az esetek felében kétoldali. A családon belüli ismétlődés 2-5% között mozog.
- A téraránytalanságból eredő dongaláb általában jóval enyhébb és jobbak a gyógyulási esélyek.
A korai felismerés és kezelés megkezdése a dongaláb esetében is döntő fontosságú!
2007 óta Magyarországon is bevezetésre került a PONSETI módszer alkalmazása, amely új alapokra helyezte a dongaláb kezelését. A kezelés célja egy jól mozgó láb kialakítása. A születés utáni 1-3. héttől hosszú combtőig érő zárt gipszet kap a kisgyermek, melyet 5-7 naponta cserélnek a deformitás változásához igazítva, szükség szerint további 4-6 alkalommal.
A gipszelés lényege a fokozatos lábkorrekció. A kezelés végén helyi érzéstelenítésben történik az Achilles ín átmetszése, amit további 3 hét gipszelés, majd speciális sínezés és gyógytornás terápia követ, a gyermek 3-4 éves koráig. A sínezés az első 3 hónapban egész napos viselet, azt követően a délutáni pihenésre és az éjszaka idejére előírt. A kezelés menetében rendkívül fontos a kezelőorvos és a szülő közötti kapcsolat, hiszen a szülőkre is nagy felelősség hárul.
A gyógytornászok szerepe is kiemelkedően fontos a gipszkezelés végén, majd felálláskor és a járás kialakulásakor.
A gyermek 3-4 éves koráig a gyógytornász konzultáció félévente ajánlott.
A kezelés-sorozat végén sajnos előfordulhatnak maradványtünetek, melyeket nem a módszer hiányossága okoz. Az érintett láb szélesebb lehet, mérete is elmaradhat az ép oldalitól és a vádli is gyakran soványabb, kisebb tömegű, ezek az elváltozások azonban nem befolyásolják nagymértékben a gyerekek mozgásképességét, vidáman szaladgálhatnak és belekezdhetnek különböző sport-tevékenységekbe. A Ponseti módszer alkalmazásával a javulás nagyon magas százalékú, a láb jól funkciónál, nem fájdalmas, és az esetleges visszaesés csekély mértékben fordul csak elő.
Ha kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!
Kapcsolódó témák:
csecsemő, gyógytorna Győr, fizioterápia, ortopédiai szolgáltatás Győrben, rehabilitáció, gyógyterápia, McKenzie módszer, Schroth terápia, kineziotape, manuálterápia, manuális terápia
További érdekességekért kattintson ide:
https://develomed.hu/deveny-specialis-manualis-technika-gimnasztika-modszer/
Várjuk szeretettel, jó egészséget kívánunk!
Develomed Gyógytorna Stúdió – Győr