A jótékony lovaglás
A lovaglás jótékony hatással van mind a testre, mind a lélekre. A következőkben a lovaglás előnyeit mutatjuk be, hogy miként hat a szervezet egészére.
Fizikai hatások
- Javítja a mozgáskoordinációt: a ló mozgásával együtt a lovas is folyamatos mozgásban van. A lovon való helyezkedés az egyensúly folyamatos fenntartására kényszerít, ezáltal járul hozzá a mozgáskoordináció fejlesztéséhez.
- Izomerősítés: a lovaglás pozitívan hat a hasi-, háti és kismedencei (core) izmok megerősödésére, ezáltal a törzs stabilizációja jelentősen megnő. A lovas tartása egyenes, háta nem görnyed be.
- Javulnak a reflexek: a lovasnak tudatosan kell megszerveznie a ló irányítását, a mozdulatok kivitelezését, a hirtelen fellépő akadályokra azonnal reagálni kell és ezzel együtt a ló irányítását is koordinálni szükséges.
- Fokozódik a keringés és a légzés: lovaglás közben épp úgy folyamatos a sportoló mozgása, mint egyéb sportágnál. A rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést, a friss levegőn végzett edzés jelentősen növeli a tüdő kapacitását.
Pszichés hatások
- Felelősségtudat: a lovaglás során kialakul az állat iránti felelősségérzet, a gondoskodás és a türelem is növekszik. A lovak megérzik, ha idegesen, agresszíven bánnak velük, emiatt fontos a nyugodt és türelmes bánásmód.
- Önfegyelem: a ló irányítása, valamint az együttműködés nagyban hozzájárul a figyelem összpontosításához, a szabálytudat fejlesztéséhez.
- Önbizalom növekedése: a lóval való sikeres együttműködés, valamint az elért eredmények növelik a magabiztosságot és az önbizalmat.